Укуси комах, кліщів, павуків.
         Щорічно в світі більше 10 мільйонів чоловік піддаються нападам отруйних тварин, більше 50 тисяч потерпілих гинуть. Причому летальних результатів від укусів бджіл або ос в 3 рази більше, ніж від укусів гримучої змії. Сусідство з комарами, ґедзями, мошками та іншими дрібними комахами рідко буває приємним. Але річ не тільки в цьому — їх укуси здатні викликати достатньо важкі алергічні реакції.
Комарі.
 
         Із-за специфічних властивостей слини комара, в місці його укусу утворюються невелике почервоніння, виникає свербіння, відчуття жару. Свербіння можна усунути, якщо змочити шкіру нашатирним спиртом або розчином питної соди: 1/2 чайної ложки на стакан води.  Щоб уникнути укусу обробіть всі відкриті місця тіла речовиною, що відлякує комарів — цей засіб повинен бути обовязково в аптечці мандрівника чи мандрівної групи.
Мошка.
         Мошки активні в жаркі сонячні дні. Їх приваблює світлий одяг та запах поту. Момент укусу мошки не відчувається, але через декілька хвилин з’являється відчуття жару, сильне свербіння, великий червоний набряк. Набряк спадає через декілька днів, а ось нестерпне свербіння може турбувати декілька тижнів. Діти звичайно розчісують місця укусу до крові та появи виразок. Численні укуси мошки можуть викликати підвищення температури і появу ознак загального отруєння. Якнайскоріше протріть шкіру нашатирним спиртом, а потім прикладіть лід. Всередину можна прийняти антигістамінний засіб з аптечки (діазолін, цетиризин).  Щоб уникнути укусів необхідно обробити шкіру засобом від укусу комах.
Ґедзь.
         Ґедзі можуть переносити інфекції.  У місці укусу може з’явитися відчуття жару, набряк, почервоніння шкіри, можливе також збільшення лімфатичних вузлів. Укус ґедзя може швидко перетворитися на значну припухлість з білим пухирем посередині. Ранка може загноїтися та боліти до двох тижнів, тому її негайно треба промити з милом, прикласти компрес з 40 % спиртом і розчином питної соди.
Бджоли, оси, джмелі і шершні.
         Бджоли, оси, джмелі і шершні — комахи, що жалять, можуть бути небезпечними для людей які мають підвищену чутливість до їх отрути.
Бджіл, ос і шершнів приваблює аромат квітів, солодких парфумів, фрукти, солодощі, напої та яскравий одяг, тому щоби уникнути укусів цих комах необхідно:
— збираючись на прогулянку, одягати світлий, нейтральний одяг;
— проявляти обережність на ринках і в овочевих магазинах, поблизу кубел. Якщо їсте фрукти, простежте, щоб на них не було бджіл або ос;
— бути обережними в місцях скупчення комах, що жалять. Якщо оса виявляє нав’язливу цікавість треба або завмерти і чекати, поки вона не відлетить, або різко переміститися в інше місце, але не махати руками;
— не наближатися до бджолиних вуликів і осиних кубел, а також здійснювати різкі рухи, оскільки це провокує напад комах;
— якщо оса сіла на рукав одягу, треба просто струсити її, а не прихлопувати, інакше укус гарантований;
— ніколи не пити з носика чайника, банок і пляшок, що стояли відкриті, треба наливати напій спочатку в стакан. Уважно роздивіться, чи немає там небезпечних комах. Обтирайте губи після поїдання солодощів.
Допомога при укусі.
         Отрути бджіл, ос і джмелів викликають місцеву реакцію, при укусі кількох комах можуть діяти токсично на нервову систему, а також можуть викликати алергічні реакції у людини.
         Перш за все, в місці укусу виникають біль, паління, почервоніння і набряк. Крім таких місцевих реакцій можуть з’являтися і загальні: нездужання, запаморочення, нудота, болі в суглобах, підвищення температури (іноді, досить значне), утруднення дихання або навіть, втрата свідомості.
Основні правила надання першої допомоги при укусах бджіл, ос, джмелів:
1. Відразу ж після укусу бджоли необхідно, обережно видалити пінцетом або навіть нігтями жало з ранки (не роздавлюючи отруйну бульбашку на жалі), дайте постраждалому антигістамінні препарати з аптечки (діазолін, цетиризин, супрастин тощо)
2. Якщо людина знепритомніла, намагайтесь привести її у свідомість, потерши скроні нашатирним спиртом або давши понюхати його.
3. Добре промийте місце укусу водою з милом.
4. При сильному болі, прикладіть до місця укусу розчин кухонної солі (половина чайної ложки на півстакана холодної води) або просто накладіть компрес з холодної води, пузир з льодом.
5. Давайте потерпілому від укусу пити багато рідини, щоб швидше нейтралізувати отруту.
6. При високій температурі прийміть жарознижуючі засоби і викличте лікаря.
Увага! Треба терміново звернутися до лікаря, якщо оса або бджола укусила в око, губи, рот або язик, оскільки набряк в цих місцях може бути небезпечним для життя. До приїзду лікаря слід охолоджувати місце укусу.
Якщо потерпілий не приходить в свідомість або місце укусу все більш набрякає, підвищується температура, з’являється висип, головний біль, запаморочення, проблеми з диханням — необхідно забезпечити хворому повний спокій і негайно звернутися за медичною допомогою. Така реакція організму указує на алергічну реакцію, яку можна зняти тільки у медичні установі.
Кліщі.
         Через слину цих комах можуть поширюватися до 60 видів вірусів. Найнебезпечніший з — них це кліщовий енцефаліт.
         Перш ніж вкусити, кліщ може повзати по тілу кілька годин. Але як тільки він знаходить м’які частини тіла — згин ліктя, внутрішня сторона кисті, під пахвами, під коліном, за вухами або в паху, — швидко присмоктується.
         Запобігти нападам кліщів неважко, для цього треба користуватися спеціальними засобами проти кліщів. Недорогим і досить дієвим є бальзам «Зірочка».
         Після прогулянки по лісу, парку, саду ретельно огляньте себе на предмет виявлення кліща. Якщо кліщ впився у ваше тіло самотужки витягувати його не потрібно зверніться за допомогою до дорослих або до лікаря.
При видаленні кліща не треба:
         Обробка олією не змусить кліща вийняти хоботок. Олія тільки вб’є його, закупоривши дихальні отвори. Масло змусить кліща відригнути вміст в ранку, що може збільшити ризик зараження. Тому олію,  яку часто пропонують для видалення кліща, використовувати не треба.
Прикладати до місця укусу їдкі рідини — нашатирний спирт, бензин, та інші.
Різко смикати кліща — він обірветься;
Колупатися в ранці брудною голкою;
Прикладати до місця укусу різні компреси;
Тиснути кліща пальцями.
Видаленого кліща треба знищити або краще залишити для аналізу, помістивши в банку. Якщо все нормально, то ранка гоїться за тиждень. Але спостерігати за нею необхідно протягом наступних трьох місяців і в разі її почервоніння, виникнення головного, м’язового болю звернутись до лікаря. Також треба звернутись по медичну допомогу в разі підвищення температури протягом цього часу. При цьому обов’язково повідомте лікаря про укус кліща.
Профілактика
Як не допустити укус комахи? Звичайно, передбачити всі випадки неможливо, однак, існують правила профілактики, які слід знати і застосовувати.
Щоб запобігти укуси бджіл або ос, необхідно:
§  Не допускати наближення до пасік без спеціального одягу. А при виявленні в лісі осиного гнізда, потрібно постаратися тихо і швидко відійти подалі.
§  При виїзді на природу слід уникати використання парфумів і дезодорантів з солодкими або квітковими ароматами. Також, не варто вибирати занадто яскравий одяг.
§  Спровокувати укус бджоли чи оси можна різкими рухами, наприклад, при спробі відмахнутися від комахи.
§  Під час пікніків на природі, краще тримати продукти в закритих контейнерах, щоб не залучати комах.
§  Організовуючи пікнік або вибираючи місця для ночівлі, варто переконатися в тому, що поблизу немає мурашника.
Щоб захистити себе від укусів літаючих кровосисних комах необхідно:
§  Використовувати москітні сітки на вікнах приміщень.
§  При необхідності застосовувати фумігатори, дозволені до використання в закритих приміщеннях.
§  Під час вилазок на природу обов’язково потрібно використовувати репеленти. Причому необхідно пам’ятати, що кожен засіб має свій термін дії, тому потрібно періодично наносити крем або спрей знову.

§  При поїздці за місто варто відмовитися від надмірно відкритого одягу. Краще вибрати такий наряд, який закривав би велику поверхню тіла.

Немає коментарів:

Дописати коментар